WhatsAppWhatsApp İletişim
ANASAYFA » TEDAVILER » MEDIKAL ESTETIK

Medikal Estetik

 MEZOTERAPİ

» MEZOTERAPİ NEDİR ?

Mezoterapi; vitaminlerin, minerallerin, aminoasitlerin, enzimlerin, homeopatik ilaçların , karışımlar halinde, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin orta tabakasına enjekte edilmesi yöntemidir. Latince mezo(orta) ve terapi(tedavi) kelimelerinden meydana gelmiş olup orta deritedavisi anlamındadır.1952’de Dr. Michel Pistor’un tesadüfen geliştirdiği mezoterapi 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından tıbbi bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir. 
Tüm dünyada birçok alanda (cilt yenileme, sellülit, bölgesel incelme, saç tedavisi, çatlaklar, lekeler, çeşitli deri hastalıklarında, keloid tedavisinde, alerjik hastalıklarda ……v.s.) yaygın olarak kullanılmaktadır. Başarı oranı yüksek olan uygulama mutlaka uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

 
» MEZOTERAPİNİN AVANTAJLARI NELERDİR ?

Ağız yoluyla ya da kas veya damar içine yapılan enjeksiyonlar yoluyla alınan ilaçların aldığınız miktarlarının tümü her zaman ilgili hedef bölgeye kadar ulaşamamaktadır. Çünkü ilaçların emilimi sırasında bir kısmı emilemeden parçalanarak atılmaktadır. Bu yüzden alınan ilacın etkisi sınırlı kalmaktadır. Ayrıca sistemik yolla alınan ilaçlar kan yoluyla tüm vücuda yayılabildiği için diğer organ ya da dokularımızı da etkileyecektir ve istenmeyen yan etkiler oluşabilecektir. Mezoterapide ise küçük miktarlarda yapılan mikroenjeksiyonlarla ilaçlar direkt olarak problemli bölgeye verilir. Sistemik bir yan etkiye neden olmaksızın problem çözülür. Bu yolla tedaviden maksimum fayda elde edilir.

» MEZOTERAPİ UYGULAMA TEKNİĞİ

Tedavi edilecek durumlara bağlı olarak seçilen spesifik bölgelere, çok ince iğne uçları ile (4 – 6-13mm. boyunda ve 27 - 30 gauce inceliğinde iğnelerle) uygulanır . Önemli olan hazırlanan kokteylde kullanılan ilaçların farmakolojik özelliklerini, birbirleri ile olan etkileşimlerini ve yan etki potansiyellerini iyi bilmektir. Hissedilen ağrı, iğnelerin boyutlarıyla orantılı olarak oldukça azdır. Tedavinin seans sayısı, uygulama yapılan kişiye, problemin derecesine ve enjeksiyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

» MEZOTERAPİNİN SELLÜLİTE ETKİSİ NASILDIR?

Bölgesel kan ve lenf akımını arttırır. Enjekte edilen ilaç sayesinde hücrelere hapsolmuş ve vücut tarafından kullanılamayan yağ hücreleri, serbestleşip dolaşıma katılır. Portakal kabuğu görünümüne neden olan fibröz sert bağların kopmasına neden olur.Bel, basen, kalça, üst-iç bacak, diz, karın, omuz, kol gibi yağ birikiminin yoğun olduğu bölgelerde uygulanabilir.

 » MEZOTERAPİ KAÇ SEANS UYGULANIR?

Yaklaşık 8-16 seans arasında devam eden mezoterapi seansları, sellülitin derecesine göre planlanır. Haftada 1-2 kez yapılan bu enjeksiyonlar yaklaşık 15-30 dakikada tamamlanır. Tedavi sonrası morarmalar olabilir. Sellülit tedavisi tamamlandıktan sonra 2’şer aylık ara ile tek seans mezoterapi, sonucun korunması açısından önemlidir.

» MEZOTERAPİ TEDAVİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tedavi süresi boyunca soda ve tuzdan uzak olmalı, yağsız, şekersiz, posalı yiyeceklerden oluşan diyetler uygulanmalı, içecek olarak bitki çayları tercih edilmelidir. Mezoterapi tedavisine başlayacak hastalara, eğer vücut/kitle indekleri normal sınırların üzerinde ise, tedaviye paralel bir uzman kontrolünde diyet yapmaları önerilir. Tedavi sırasında ve sonrasında, hastalar, spor (yürüme ve yüzme gibi), sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzına sahip olmalı, stresten kaçınmalıdır. Günde yaklaşık 1,5-2 lt su tüketilmesi önerilir.

Lokal (bölgesel) yağlanma
Mezoterapi, karın, bel, kol ve bacaktaki bölgesel yağlanmaların giderilmesinde liposuctiona alternatif tedavidir. Enjeksiyon alanındaki yağ dokunun yıkılmasını sağlar. 


Skar tedavisi
Skar, cilt lezyonundan sonra oluşan doku tamiridir. Doku oluşan hasarı giderirken bazen o bölgedeki reaksiyona bağlı olarak nebbe dokusu oluşabilir. Bu bölgelere üçer hafta aralıklarla 5-6 seans mezoterapi yapılabilir. 

Saç dökülmeleri (Alopesi)
Alopesi saçların dökülerek bölgesel veya tümden azalması veya yok olmasıdır. Özellikle bazı tip saç dökülmelerinde oldukça iyi ve sonuçlar alınmaktadır. Hastanın problemine göre haftalık veya iki haftalık seanslar şeklinde 4-10 seans yapılır.

Cilt gençleştirme (Mezolift)
Güneş hasarı ve kollajen kaybı birleşerek cildin dolgunluğunu ve görünümünü bozar. Mezoterapi yoluyla vitaminler, antioksidanlar ve bağ doku maddeleri dermise infüze edilir yani cilt içine şırınga ile verilir.  Haftalık uygulamalar şeklinde 2-4 seans tedavi yapılır.

Mesolift oldukça etkili bir anti-aging tedavidir. Ciltte kollajen sentezini uyarır; gençleşme, sıkılaşma ve parlaklık oluşur.

Mezoterapi seans aralıkları minimum 1 hafta olmalıdır. Bir seansta enjekte edilen ilaç dozu 10 cc yi aşmamalıdır. Mezoterapide ortaya çıkan yan etkiler genellikle seans aralığı ya da dozaja dikkat edilmedi ise görülmektedir.

BOTOX (Botulinum toksini) 

Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir besin toksindir. Botox yüzün üst bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde kullanılabilir. Özel iğneler aracılığıyla Botox yüzün sorunlu bölgesinde kas içine verilir Bu sayede kasılmış olan kaslar rahatlamayabaşlar.

Botox'un bir diğer kullanım alanı da koltuk altı ve avuç içlerinde aşırı terlemenin tedavisidir. Koltuk altı ve avuç içlerinin aşırı terlemesi etkilenen kişiyi çalışma ortamında ve sosyal hayatında büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir. Bu probleme yönelik yerel ve sistemik tedavi yöntemleri ve cerrahi yaklaşımlar mevcuttur.
 
Botoxun yan etkileri nedir?

Yetkili ve deneyimli kişiler tarafından yapıldığı sürece tehlikesi olmayan Botoxun toksin olması nedeniyle fazla dozda verilmesi durumunda veya uygulamanın yanlış bölgeye yapılması halinde "pitosis" adı verilen göz kapağı problemi ortaya çıkabilir ve hastanın birkaç hafta rahatsız olmasına sebep olur.

Çok daha az görülmekle birlikte kaydedilen diğer yan etkiler de: yüzde ağrı. iğne bölgesinde kırmızılık, kas zayıflığıdır. Bu etkiler genellikle geçici ve çok az vakada da birkaç ay süreli gözlenmiştir.

Etkisini Ne Zaman Gösterir ?

3 günden sonra düzelme genelde başlar.
Çoğunlukla 1 hafta İçinde etkisi ortaya çıkar.
 
Enjeksiyonlar, Hangi Sıklıkla Uygulanır?

3-6 aylık aralıklarla seansa çağrılır. 

Yaşlanma ve yer çekimi etkisi ile oluşan kırışıklıkların tedavisinde ya da ciltteki elastikiyet kayıpları sonucu oluşmuş alanların doldurulmasında, dudak kalınlaştırmak amacı ile çok çeşitli dolgu maddeleri kullanılmaktadır.